III KONCERT Z CYKLU „MUZYCZNE PODRÓŻE”

A piątego września o godz. 16.00 usłyszymy trzeci koncert z cyklu „Muzyczne Podróże”. Tym razem zabierzemy Państwa w podróż do Sanktuarium w Świętej Annie k/Przyrowa. W miejscu tym, jak sama nazwa wskazuje, od wieków trwa kult Świętej Anny – matki Maryi. Świętą sławi się tu już ponad 500 lat, od kiedy, po kilku cudownych objawieniach, niespodziewanie pojawiła się tu gotycka figurka Św. Anny zwana Samotrzeć, bo zwykle pojawiała się w towarzystwie dwóch innych osób. Tak też przedstawiona jest na drewnianej figurce, z Maryją i Dzieciątkiem Jezus, która do dzisiaj znajduje się w tutejszym Sanktuarium
Św. Anny. Pierwszy krzyż stanął tu w 1499 roku, w XVI wieku powstała pierwsza drewniana kaplica, a w 1609 roku przybyli do Świętej Anny bernardyni i szybko wybudowali klasztor oraz murowaną kaplicę Św. Anny.
Do dzisiaj stanowi ona część obecnego Sanktuarium, które stanęło wkrótce potem. Sanktuarium Św. Anny to barokowy kościół wzorowany na bazylice św. Antoniego w Padwie z wysoką wieżą i kaplicami – Św. Franciszka i Św. Anny. Klasztor w Świętej Annie z XVII wieku, postawiony przez bernardynów, wygnanych potem przez cara. Obecnie opiekują się nim siostry Dominikanki Klauzurowe.
Zapraszamy na koncert organowy w wykonaniu Tadeusza Barylskiego,
w programie klasyczne utwory organowe oraz dzieła kompozytorów polskich. Wstęp wolny

Zadanie pn. „MUZYCZNE PODRÓŻE” jest współfinansowane
ze środków budżetowych Samorządu Województwa Śląskiego.

II KONCERT Z CYKLU „MUZYCZNE PDRÓŻE”

Na drugi koncert z cyklu „Muzyczne Podróże” zapraszamy Państwa dnia 04.09.2021 r. o godz. 18.00, do Kościoła Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu. Kościół został wybudowany w latach 1783-1787 przez właściciela Ogrodzieńca, Jana Józefa Jaklińskiego. Uroczystej konsekracji dokonał biskup kielecki Tomasz Kuliński w dniu 11 września 1983 r. Świątynia w Ogrodzieńcu posiada cechy późnobarokowe i klasycystyczne. Jest to budynek murowany z wysoką wieżą znajdującą się przy głównej fasadzie od zachodu. Wieża ta to przedłużenie facjaty. Przy głównej fasadzie znajdują się dwie nisze, w których umieszczono posągi św. Wawrzyńca i św. Floriana. Nad wejściem widnieje łacińska sentencja DOMUS MEA DOMUS ORATIONIST EST (po polsku dom mój domem modlitwy jest). Szczyt wieży przypomina kapliczkę z wysoką sygnaturą na niej ustawioną. Wnętrze posiada sklepienia beczkowe. Przy głównym ołtarzu zobaczymy obraz Przemienienia Pańskiego, a nad nim obraz Boga Ojca.
W murach tej pięknej, zabytkowej świątyni usłyszymy kolejny koncert organowy. Przy organach zasiądzie Pan Tadeusz Barylski. Kunszt artystyczny i profesjonalizm wykonawcy zapewni przybyłym niezapomniane wrażenia. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

Zadanie pn. „MUZYCZNE PODRÓŻE” jest współfinansowane
ze środków budżetowych Samorządu Województwa Śląskiego.