MUZYCZNE PODRÓŻE – 2024

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę koncertów z cyklu Muzyczne Podróże 2024.   W tym roku koncerty zagoszczą : w kościele Przemienienia Pańskiego w Ogrodzieńcu; w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy; w Sanktuarium Świętej Anny w Aleksandrówce;   w Kościele św. Bartłomieja Apostoła w Szczekocinach i w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Janowie. Zaprosiliśmy wspaniałych wykonawców – artystów, którzy przeniosą Państwa do innego wymiaru muzycznego.

Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2024, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.

25.08.2024 r. (niedziela) inauguracja festiwalu Muzyczne Podróże 2024. W kościele w Ogrodzieńcu wystąpi dwójka wspaniałych wirtuozów. Oto kilka słów o ich dokonaniach:
Dr Karol Lipiński-Brańka, skrzypek; absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej, tytuł doktora sztuki otrzymał na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich w kraju i zagranicą. Jako solista i kameralista od czasu debiutu w Filharmonii Częstochowskiej wykonuje kilkadziesiąt koncertów rocznie, prezentując muzykę od baroku po prawykonania muzyki współczesnej. Koncertuje w kraju oraz Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Rosji, Wielkiej Brytanii oraz Chinach. Dokonywał licznych nagrań – w tym premierowych kompozycji współczesnych, muzyki filmowej oraz utworów pochodzących z archiwum klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Współpracuje z wrocławskimi teatrami jako konsultant muzyczny. Prowadzi klasę skrzypiec w OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, a także jest wykładowcą wrocławskiej Akademii Muzycznej. Zapraszany jako juror międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie.
Adam Klarecki urodził się w 1969 roku w Świdnicy na Dolnym Śląsku. Państwową Szkołę Muzyczną II st. ukończył w klasie Jana Adamowicza w Wałbrzychu. Studia na wydziale instrumentalnym odbywał w Akademii Muzycznej im Karola Lipińskiego we Wrocławiu, najpierw w klasie prof. Romualda Sroczyńskiego, a później w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Dyplom uczelni uzyskał w 1994 roku. Brał udział w licznych kursach interpretacji organizowanych przez uczelnie muzyczne. Swoją działalność koncertową rozpoczął w 1993 roku. Prowadzi ją w kraju i za granicą (Włochy, Czechy, Słowacja, Finlandia, Niemcy).
Od 1995 roku mieszka we Włocławku, gdzie pełni funkcję organisty Bazyliki Katedralnej. Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Włocławku oraz w Diecezjalnym Studium Organistowskim. Jest organizatorem cyklu koncertowego „Katedralne Koncerty Organowe” we Włocławku. Należy do inicjatorów festiwalu organowego w kościele farnym w Chełmnie, bierze udział w organizacji koncertów organowych w innych kościołach regionu. W 2004 roku ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe u prof. Andrzeja Chorosińskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jesienią 2011 roku nagrał płytę dokumentującą brzmienie organów katedry we Włocławku.
FESTIWAL ZOSTAŁ DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW BUDŻETU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO
 Fotorelacja z pierwszego koncertu Muzycznych Podróży 2024 – 25.08.2024 r. 
Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2024, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.
W niedzielę 01.09.2024 r., ok. godziny 16.50 rozpocznie się w farze w Pilicy koncert organowo-wokalny. Na organach zagra Pan Tadeusz Barylski, a będzie on towarzyszył sopranistce z Wrocławia Pani Magdzie Górniak. Zapraszamy serdecznie na ten wyjątkowy koncert w którym usłyszymy jedne z najpiękniejszych i najtrudniejszych arii sopranowych, pieśni oraz utwory organowe.
Magda Górniak – sopran
Absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej oraz mgr Joanny Zawartko-Kołodziej. W latach 2019-2022 była uczestniczką Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Laureatka licznych nagród w konkursach wokalnych, m. in. I miejsca w 23. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. M. Schneidera-Trnavsky’ego w Trnavie (Słowacja),
I miejsca w VI Konkursie Wokalnym im. J. E. J. Reszków w Częstochowie, a także III miejsca w 9. Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz w Kielcach. Jako solistka występowała z orkiestrą Polskiego Radia, Opery Novej w Bydgoszczy, Filharmonii Częstochowskiej czy Zespołem Instrumentów Dawnych Capella Regia Polona. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tadeusz Barylski, to pochodzący z Częstochowy organista, pianista i pedagog. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy i dra Daniela Prajznera oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak oraz dra Huberta Salwarowskiego. Warsztat doskonalił podczas mistrzowskich kursów organowych i fortepianowych pod kierunkiem wybitnych profesorów z Europy i USA. Wciąż rozwija swoje umiejętności gry na organach. W roku 2023 ukończył studia podyplomowe pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie pracował nad sztuką improwizacji organowej.
Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Fiori Musicali, promującego muzykę klasyczną i młodych wyróżniających się wykonawców. Wraz ze stowarzyszeniem organizuje cykliczne koncerty muzyki organowej w Koniecpolu, na Jasnej Górze oraz w małych miejscowościach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jego aktywna działalność koncertowa obejmuje zarówno recitale organowe, jak i występy z licznymi solistami, chórami, orkiestrami i zespołami kameralnymi. Jest czterokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Częstochowy dla uzdolnionych artystycznie. Jest również tegorocznym stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego. W swoim dorobku ma dwie solowe płyty organowe, zawierające repertuar od Jana Sebastiana Bacha po muzykę XX wieku, nagrane w najbardziej znanych sanktuariach maryjnych na terenie Polski: w Krzeszowie i na Jasnej Górze.
Na co dzień prowadzi klasę fortepianu w Zespołach Szkół Muzycznych w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej.
Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2024, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.
Fotorelacja z drugiego koncertu Muzycznych Podróży 2024 – 01.09.2024 r.
Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Muzyczne Podróże 2024. We wspaniałym Sanktuarium w Św. Annie koło Przyrowa w najbliższą niedzielę 08.09.2024 r.  o godz.  16.00 wystąpi małżeństwo:  Angelika i Mateusz Rzewuscy. Będzie to piękna podróż przez muzykę Bacha, Pachelbela, kończąc na Mendelssohnie. Kościół ss. Dominikanek klauzurowych zachwyca niezwykłym pięknem, ciszą i modlitewną atmosferą. Warto spędzić niedzielne popołudnie z nami. 

Angelika Rzewuska – uzyskała dyplom z wyróżnieniem w Szkole Muzycznej II st.  im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu w klasie śpiewu solowego
dr hab. Liliany Górskiej. W 2020 roku ukończyła z wyróżnieniem studia licencjackie na wydziale Wokalno – Aktorskim, kierunek – śpiew solowy,
w klasie dr. hab. Anny Fabrello. Podczas studiów otrzymała stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku przyznawane dla najlepszych studentów. W 2022 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie
w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, specjalizacja – muzyka dawna, w klasie śpiewu solowego prof. Jadwigi Rappé oraz
prof. dr Anny Mikołajczyk-Niewiedział. W styczniu 2023 roku ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek – administracja.
Swoje umiejętności wokalne doskonaliła u takich śpiewaków jak: prof. Piotra Łykowskiego, Sofiji Cinguli czy Mariusza Kwietnia. Uczestniczyła także w kursie interpretacji niemieckiej liryki wokalnej, prowadzonym przez Adiego Bara.
Brała udział w spektaklach operowych realizowanych przez Akademię Muzyczną w Gdańsku, m.in. kreowała rolę w operze „Dydona i Eneasz”,
H. Purcell‘a oraz wystąpiła jako Hiacynt w operze „Apollo i Hiacynt”,
W. A. Mozarta. W 2022 roku brała udział w wystawianej w UMFC w Warszawie Brockes-Passion HWV 48, Georga Friedricha Haendla, wykonując partię Gläubige Seele pod dyrekcją prof. dr hab. Krzysztofa Kusiel-Moroza.
W tym samym roku wykonywała z orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej “Mszę Dziecięcą” Johna Ruttera. Angelika Rzewuska koncertowała na międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Słowacji, we Włoszech, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Mateusz Rzewuski
ukończył wyższe uczelnie muzyczne w czterech krajach: w Polsce – studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie
w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego, w Niemczech – studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera, we Francji – studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu w klasie solowej prof. Christophe Mantoux’a otrzymując dyplom „Concertiste” oraz w Szwajcarii – studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera.
Stopień doktora sztuk muzycznych w dziedzinie artystycznej – instrumentalistyka – uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz pierwszej w Polsce płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla
w katedrze Św. Krzyża w Orleanie we Francji.
Koncertował w ramach międzynarodowych festiwali na czterech kontynentach:
w 23 krajach Europy, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Hongkongu i Rosji, wykonując recitale w wielu prestiżowych miejscach,
m. in. w salach koncertowych w Hongkongu, Moskwie, Wilnie, Tampie, Zurychu, Krakowie, Białymstoku; katedrach w San Francisco, Londynie, Wellington, Seulu, Edynburgu, Ulm, Orleanie oraz słynnych kościołach: Bazylice St. Blasien, kościele Franciszkanów w Salzburgu, kościele St. Severin w Paryżu czy kościele Św. Jakuba w Lubece.
Brał także czynny udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Guy Boveta, Pitera van Dijka, Hansa Fagiusa, Oliviera Latry, Ludgera Lohmanna, Michaela Radulescu, Daniela Rotha i innych.
Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r., w Legnicy
w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda) oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda).
Jest stypendystą prezydenta miasta Warszawy oraz Rektora UMFC
w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech. Od 2021 r. jest także członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej.

Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2024, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.
 Fotorelacja z trzeciego koncertu Muzycznych Podróży 2024 – 08.09.2024 r.
Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2024, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.
W sobotę 21.09.2024 r. o godz. 18.40 zapraszamy do Szczekocin. W gościnnych progach kościoła św. Bartłomieja odbędzie się koncert organowo-kameralny  w wykonaniu oboistki Magdaleny Maniewskiej z Gdańska i organisty Zbigniewa Gacha ze Słupska.

Magdalena Maniewska, oboistka. Absolwentka studiów magisterskich na Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem), mistrzowskich studiów podyplomowych w klasie prof. Jerzego Kotyczki
w Akademii Muzycznej w Krakowie, doktor sztuki. Uczestniczka wielu kursów prowadzonych przez polskich i zagranicznych profesorów. Założycielka zespołu kameralnego O’Bows Quartet. Sypendystka Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka województwa pomorskiego oraz prezydenta Gdańska. Od listopada 2015 r. pracuje na stanowisku I oboistki – solistki Opery Bałtyckiej w Gdańsku

Zbigniew Gach, organista. Z wynikiem bardzo dobrym ukończył studia na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz studia w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej. Jako solista i kameralista występował m.in. w Niemczech, Czechach oraz we Włoszech. Nakładem wydawnictwa Ars Sonora w 2017 roku ukazała się pierwsza płyta artysty Gach plays Bach. Od stycznia 2018 roku pracuje na stanowisku dyrektora Centrum Kultury Gminy Słupsk oraz sprawuje kierownictwo artystyczne Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Ustce, Łebie oraz Mariackich Koncertów Organowych w Darłowie. Jest laureatem stypendium artystycznego Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Słupska.
Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2024, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.
 Fotorelacja z czwartego koncertu Muzycznych Podróży 2024 – 21.09.2024 r.
Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2024, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.
Ostatni koncert organowo-kameralny z cyku Muzyczne Podróże 2024, odbędzie się w niedzielę 22.09.2024 r. o godz.  12.30, w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Janowie k/Częstochowy. Na organach zagra wspaniała organistka Pani Ewa Polska a na klarnecie wybitny muzyk Pan Artur Figiel. Serdecznie zapraszamy.

Ewa Polska – organy. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie w kl. organów Sławomira Kurczaby oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Swoje umiejętności kształciła również u prof. Elżbiety Karolak w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a swój warsztat rozwijała podczas licznych kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J. Regnere, J. Gembalskiego, T. Stangiera, L. Lohmanna i wielu innych. Laureatka konkursów organowych i kompozytorskich. Ewa Polska prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą. Koncertowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej za granicą i niemalże w całej Polsce. Zajmuje się kameralistyką organową, fortepianową i klawesynową. W latach 2000-2018 związana muzycznie i kulturalnie z
miastem Bydgoszcz, w tym w latach 2005-2011 jako nauczyciel akademicki na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy (kierunek organy). Na swoim koncie ma projekty kulturalne z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Capellą Bydgostiensis, Filharmonią Pomorską, Filharmonią im. H. Wieniawskiego w Lublinie, licznymi zespołami kameralnymi oraz wybitnymi muzykami. Ewa Polska jest pomysłodawcą, inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym koncertów
organowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz lubelskiego, wiceprezesem Stowarzyszenia PRO MUSICA ORGANA prowadzącego działalność na terenie całej Polski. Od roku 2019 związana ze środowiskiem muzycznym w Lublinie. Zaangażowana w projekt Organy Lubelszczyzny, działalność Stowarzyszenia ANTHIL w zakresie wsparcia artystycznego przy Kazimierskim Festiwalu Organowym oraz współpracując z takimi Instytucjami jak Opera Lubelska czy Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Chełmie (prowadząc tam klasę organów).

Artur Figiel, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Stanisława Przystasia. Będąc studentem IV roku zdał egzamin na stanowisko I klarnecisty orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie gdzie grał od września 2002 roku do kwietnia 2019 roku, wykonując setki spektakli musicalowych, operowych i operetkowych oraz dzieł wokalno-
instrumentalnych w salach teatralnych i koncertowych w całej Polsce. W r. 2005 roku rozpoczął działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Chełmie oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie gdzie prowadzi klasę klarnetu i sprawuje funkcję wicedyrektora ds. muzycznych.
W ramach działalności zawodowej m.in. w grudniu 2010 r. w wyniku przesłuchań do YouTube Symphony Orchestra 2011 Sydney Opera House jako jedyny Polak został zakwalifikowany do półfinałowej dwunastki klarnecistów z całego świata, w 2011 r. odbył tournee koncertowe po Niemczech z orkiestrą Filharmonii Kaliskiej wykonując 11 koncertów, a w kwietniu 2012 roku w duecie z pianistą Kamilem Turczynem zdobył wyróżnienie w kategorii „kameralistyka” na I Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie dla Pedagogów Muzyki w Warszawie. We wrześniu 2015 roku wziął udział w prawykonaniu Koncertu kameralnego Andrzeja Nikodemowicza podczas „IV Międzynarodowego Festiwalu Andrzej Nikodemowicz – Czas i Dźwięk” w Lublinie.
W 2018 roku zadebiutował na Międzynarodowym Festiwalu Klarnetowym „Clarimania” we Wrocławiu z zespołem Trio Equilibrato (z Jaremim Zienkowskim i Piotrem Czarnym – koncerty podczas edycji 2018 i 2019, a także prowadził lekcje mistrzowskie w ramach Festiwalu w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu). Regularnie uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych
oraz bierze udział w kursach mistrzowskich gdzie wzbogaca swoją wiedzę i umiejętności o najnowsze trendy wykonawcze obowiązujące na
świecie. Współpracował z wieloma orkiestrami symfonicznymi (Filharmonia Lubelska, Filharmonia Kaliska, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Zamojska Orkiestra Symfoniczna, Królewska Orkiestra Symfoniczna przy Pałacu w Wilanowie), zespołami muzyki klasycznej oraz folkowej, muzykami kameralistami, koncertując w wielu krajach europejskich oraz propagując repertuar klarnetowy na terenie Lubelszczyzny (m.in. koncerty w ramach cyklu „Harmonie Starego Miasta” w Lublinie, Międzynarodowego Festiwalu „Andrzej Nikodemowicz – Czas i dźwięk”, Międzynarodowego Festiwalu
Gitarowego w Puławach). W marcu 2018 roku został odznaczony medalem „Za zasługi dla województwa lubelskiego” a w czerwcu 2024 r. otrzymał honorową odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz „Medal Prezydenta Miasta Lublin”.

Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2024, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.

Fotorelacja z piątego koncertu Muzycznych Podróży 2024 – 22.09.2024 r.

Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2024, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.

Koncert dedykowany ś.p. Kamilowi Białuskiemu 14.05.2024 r. godz 19.30

We wtorek 14.05.2024 r., odbył się koncert pamięci Kamila Białuskiego w bazylice jasnogórskiej. Wykonawcami była czwórka młodych organistów Weronika Karolczuk, Aleksandra Gawrońska-Kozieł oraz Szymon Jarzyna i Wojciech Olszyczka. Wykonawcy zabrali nas w ciekawą podróż przez niecodzienne barwy organów symfonicznych bazyliki. Był to 12. koncert, dedykowany ś.p. Kamilowi Białuskiemu, organizowany przez nasze stowarzyszenie . W koncertach wzięło udział kilkudziesięciu  młodych i utalentowanych organistek i organistów. Cieszymy się, że publiczność dopisała, a muzyka w tym wspaniałym wnętrzu dała dużo radości zarówno wykonawcom jak i słuchaczom.

MUZYCZNE PODRÓŻE 2023

Zapraszamy na kolejną odsłonę koncertów z cyklu Muzyczne Podróże 2023.   W tym roku koncerty zagoszczą w świątyniach w Szczekocinach, Janowie            i Ogrodzieńcu 

Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2023, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.

W piątek 22 września o 18.40 wystąpią Małgorzata i Tadeusz Barylscy na koncercie w Szczekocinach, a w niedzielę 24 września Martyna Klupś-Radny i Tadeusz Barylski w Janowie. Oto sylwetki wykonawców:

Małgorzata Barylska – to pochodząca z Będzina skrzypaczka i wokalistka. Od najmłodszych lat przejawiała zamiłowanie do dziedziny sztuki jaką jest muzyka. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia im. F. Chopina w Będzinie, gdzie kształciła się pod okiem Andrzeja Staśko. Jako uczennica pełniła funkcję koncertmistrza szkolnej orkiestry. Obecnie, choć nie jest muzykiem zawodowym często towarzyszy na koncertach swojemu mężowi wykonując znane i popularne dzieła z literatury skrzypcowej.
Tadeusz Barylski – to pochodzący z Częstochowy organista, pianista i pedagog. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Zespole Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie. Z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy i dra Daniela Prajznera oraz Akademię Muzyczną im. Karola
Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak oraz dra Huberta Salwarowskiego. Warsztat doskonalił podczas mistrzowskich kursów organowych i fortepianowych pod kierunkiem wybitnych profesorów z Europy i USA. Wciąż rozwija swoje umiejętności gry na organach.
W bieżącym roku ukończył studia podyplome pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, gdzie pracował nad sztuką improwizacji organowej.
Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Fiori Musicali, promującego muzykę klasyczną i młodych wyróżniających się wykonawców. Wraz ze stowarzyszeniem organizuje cykliczne koncerty muzyki organowej w Koniecpolu, na Jasnej Górze oraz w małych miejscowościach Jury Krakowsko-
Częstochowskiej. Jego aktywna działalność koncertowa obejmuje zarówno recitale organowe, jak i występy z licznymi solistami, chórami, orkiestrami i zespołami kameralnymi. Jest Stypendystą Prezydenta Miasta Częstochowy dla uzdolnionych artystycznie, które w przeszłości odbierał już trzykrotnie. W swoim dorobku ma dwie płyty organowe, zawierające repertuar od Jana Sebastiana Bacha po muzykę XX wieku, nagrane w najbardziej znanych sanktuariach maryjnych na terenie Polski: w Krzeszowie i na Jasnej Górze.
Zawodowo pełni funkcję organisty i chórmistrza w kościele św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu oraz prowadzi klasę fortepianu w Zespołach Szkół Muzycznych w Tychach i Sosnowcu.
Fotorelacja z koncertu z cyklu Muzyczne Podróże 2023 – Szczekociny 22.09.2023 r
Janów
Martyna Klupś – Radny – ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. dr hab. Zbigniewa Kamionki. W 2018r. ukończyła Staż Artystyczny w UMFC w klasie dr hab. Urszuli Janik w Warszawie, a w 2020 Studia Doktoranckie w Akademii
Muzycznej w Krakowie w klasie fletu prof. dr hab. Zbigniewa Kamionki i uzyskała tytuł doktora sztuki.
Umiejętności instrumentalne doskonaliła podczas współpracy m.in. z prof. Barbarą Świątek – Żelazny, prof. Jerzym Mrozikiem, prof. Wally Hasse,
i prof. Janosem Balintem. Brała także udział w mistrzowskich kursach kameralnych prowadzonych przez prof. Marię Szwajger- Kułakowską. Martyna
Klupś – Radny jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych Za swoje dokonania artystyczne Martyna Klupś – Radny została nagrodzona wieloma stypendiami ministerialnymi oraz rektorskimi.
Flecistka wykonała liczne recitale solowe w kraju i za granicą, występując także na różnych Festiwalach ( Włochy, Węgry, Holandia, Niemcy, Czechy, Rumunia, Francja). W 2014 oku dokonała nagrania wraz z pianistką dr Iwoną Popławską – Zimowską płyty CD pt. „Sonaty Fletowe”. W 2021r nakładem wydawnictwa Polihymnia została wydana jej publikacja naukowa. Flecistka poszukuje
nieznanych, polskich kompozycji i je interpretuje oraz propaguje muzykę polską. Martyna Klupś-Radny występowała solo m.in. z Filharmonią Opolską oraz Filharmonią w Sibiu (Rumunia), współpracuje z Operą Krakowską, a także z orkiestrą CORda Cracovia. Współzałożycielka i wiceprezes stowarzyszenia
ArtMusicArtist. Flecistka prowadzi klasę fletu w Zespole Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, a Od 2017r. jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie.
Fotorelacja z koncertu z cyklu Muzyczne Podróże 2023 – Janów 24.09.2023 r.
Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2023, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego
Ogrodzieniec
22 października 2023 r. o godz.  12.30 zapraszamy do  Kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, przy ul. Kościuszki 33 w Ogrodzieńcu, na  koncert finałowy z cyklu Muzyczne Podróże 2023. Recital solowy wykona Zbigniew Gach, wspaniały organista wirtuoz z Słupska.
Zbigniew Gach – z wynikiem bardzo dobrym ukończył studia na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz studia w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej. Jako solista i kameralista występował m.in. w Niemczech, Czechach oraz we Włoszech. Nakładem wydawnictwa Ars Sonora w 2017 roku ukazała się pierwsza płyta artysty Gach plays Bach. Od stycznia 2018 roku pracuje na stanowisku dyrektora Centrum Kultury Gminy Słupsk oraz sprawuje kierownictwo artystyczne Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Ustce, Łebie oraz Mariackich Koncertów Organowych w Darłowie. Jest laureatem stypendium artystycznego Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Słupska.
Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2023, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.
Fotorelacja z koncertu z cyklu Muzyczne Podróże 2023 – Ogrodzieniec 22.10.2023 r.

VII FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ W KONIECPOLU

 

 

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na VII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu – Mistrz i Uczeń. W tym roku odbędą się trzy koncerty  na których w części mistrzowskiej wystąpią wybitni profesorowie klas organów: Julian Gembalski, Marek Pilch oraz Bartosz Jakubczak. Do części uczniowskiej zaprosiliśmy wyróżniających się uczniów szkół muzycznych Województwa Śląskiego, którzy zagrają przy akompaniamencie mgr Tadeusza Barylskiego. Koncerty poprowadzi pani mgr Agnieszka Szlacheta. Serdecznie Zapraszamy.  Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Wstęp wolny.

20 sierpnia w części uczniowskiej wystąpi organista Przemysław Kata, który jest wielkim pasjonatem dawnych instrumentów. W części mistrzowskiej usłyszymy wspaniały chór mieszany z Suszca Canticum Novum pod dyrekcją tym razem Barbary Cichoń.
Przemysław Kata – organista urodzony w Rzeszowie w 2003 r.
Jest uczniem VI klasy organów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Artura Malawskiego w Przemyślu (klasa organów dr hab. Daniela Prajznera) oraz Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu.
Brał udział w mistrzowskich kursach organowych prowadzonych przez wybitnych pedagogów takich jak Lorenzo Ghielmi , Tomasz Orlow , Adam Tański. Interesuje się historycznymi instrumentami organowymi na terenie Polski oraz wykonawstwem muzyki dawnej. Jest organistą parafii
pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wólce Grodziskiej w województwie podkarpackim.
Chór Canticum Novum jest prowadzony przez małżeńską parę Szymona
i Barbarę Cichoniów. Zespół kontynuuje tradycję scholi i chóru Canticum założonego w 2002 roku w suszeckiej parafii św. Stanisława. W obecnej – nowej – formie działają od 2017 roku, a patronuje im Gminny Ośrodek Kultury
w Suszcu. Wzięli udział w następujących festiwalach muzycznych: Fide et Amore w Żorach (2019), Musica da Chiesa w Pszczynie (2019), Tyskie Wieczory Kolędowe w Tychach (2020) Toszecki Festiwal Muzyki Organowej
i Kameralnej w Toszku (2022), Noc Chórów (Katedra Wawelska) w Krakowie (2022).
Odbyli cykl koncertów sakralnych we Francji m.in. w Lyonie, Saint-Etienne (2018). Jako członkowie Międzynarodowej Federacji Chórów Pueri Cantores koncertowali w Barcelonie (2018) i Florencji (2022), a obecnie przygotowują się do występów w Rzymie i na Watykanie na przełomie 2023/2024.
Najważniejsze osiągnięcia konkursowe Canticum Novum:
2023 – I MIEJSCE w XXI Małopolskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd
i Pastorałek w Miechowie (2023)
2022 – ZŁOTE PASMO, I MIEJSCE w Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym
w ramach XV Śląskiego Święta Pieśni
Chóralnej Magnificat w Bytomiu (2022) oraz NAGRODA SPECJALNA dla NAJLEPSZEGO DYRYGENTA Szymona Cichonia
2020 – I MIEJSCE w VII Międzynarodowym Konkursie Kolęd i Pastorałek
w Rzeszowie (2020)
2019 – GRAND PRIX w XXVIII Tyskich Wieczorach Kolędowych (2019) oraz NAGRODA SPECJALNA dla NAJLEPSZEGO DYRYGENTA Szymona Cichonia
2018 – GRAND PRIX w XIII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach (2018) oraz: NAGRODA SPECJALNA dla NAJLEPSZEGO DYRYGENTA Szymona Cichonia
NAGRODA SPECJALNA za najlepszy utwór o tematyce pasyjnej Stabat Mater w oprac. Szymona Cichonia (prawykonanie na konkursie)
GRAND PRIX w XXII Wojewódzkim Festiwal Pieśni Bóg się rodzi w Żorach (2018)
FOTORELACJA Z I KONCERTU VII FESTIWALU MUZYKI ORGANOWEJ
I KAMERALNEJ W KONIECPOLU – 20.08.2023 R.
  Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
17 września kolejny koncert. Jako mistrz zaprezentuje się prof. Marek Pilch z Akademii Muzycznej w Katowicach, a towarzyszyć mu będą uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach: Dorota Banaś oraz Beniamin Banaś przy akompaniamencie Pana Tadeusza Barylskiego.
Dorota Banaś Uczennica klasy szóstej, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Zespole Szkół im. Feliksa Rybickiego w Tychach, w klasie wiolonczeli pana Franciszka Skóry. Koncertmistrz orkiestry szkolnej. Solistka wielu szkolnych koncertów. Wielokrotnie udzielała się prowadząc warsztaty wokalno – taneczne dlanauczycieli i uczniów szkoły integracyjnej.Uczestnik XVII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle. Poza muzyką Jej pasją jest literatura.
Beniamin Banaś Uczeń klasy piątej, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Zespole Szkół im. Feliksa Rybickiego w Tychach, w klasie trąbki pana Grzegorza Szczyrby. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów instrumentalistów. Zdobywca nagrody Grand Prix w II Międzynarodowym Konkursie „Fanfares of Lviv” w 2021 r. Stypendysta Miasta Tychy w zakresie osiągnięć naukowych i artystycznych w programie „Tyskie Orły”. Poza muzyką pasjonuje się kolarstwem.
Marek Pilch urodzony w Cieszynie. Studiował organy i klawesyn na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz jako stypendysta DAAD w Hochschule für Musik w
Trossingen (Niemcy). Występuje jako solista, kameralista oraz jako muzyk prowadzący projekty. Gra na historycznych instrumentach klawiszowych: organach, klawesynach i fortepianach historycznych, zajmuje się działalnością naukową oraz realizacją nagrań.
Współpracuje z zespołami muzyki dawnej (m.in. z Capellą Cracoviensis czy Cantores Minoren Vratislaviensis), prowadzi własny zespół „Trio Brillante” wykonując muzykę przełomu klasycyzmu i romantyzmu na własnym fortepianie stołowym z XIX wieku. Efektem współpracy z Bartoszem Kokoszą (wiolonczela historyczna) i Magdaleną Pilch (flet traverso) powstały dwie
płyty: „Brillante” i „Brillante II” zawierające nagrania kompozycji J.N. Hummla, F.Kuhlaua, C.M.Webera i F.Mendelssohna. W ostatnich latach na uwagę zasługuje współpracuje z konsortem poprzecznych fletów renesansowych „La viva fiamma” wykonującym polifoniczną
muzykę XVI wieku. Do ostatnich solowych osiągnięć interpretacyjnych należy m.in. nagranie całości dzieł
organowych Jana Gawlasa (1901-1965) oraz nagranie na organach zbioru Das Wohltemperierte Klavier I we własnej transkrypcji. W repertuarze organowym artysty znaczące miejsce zajmują
też kompozycje Maxa Regera oraz własne transkrypcje.
Działalność naukowa koncentruje się głównie wokół zagadnień związane z historycznymi
praktykami wykonawczymi oraz chorałem protestanckim. Wynikiem tych zainteresowań są publikacje w postaci artykułów naukowych lub popularnonaukowych. W roku 2017 Marek Pilch uzyskał tytuł doktora habilitowanego i objął funkcję kierownika
Katedry Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
 Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
FOTORELACJA Z II KONCERTU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ W KONIECPOLU W DNIU 17.09.2023 R.
   Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Już 8 października ostatnia uczta muzyczna w Koniecpolu. Wystąpi wspaniały, utytułowany profesor Julian Gembalski z Katowic oraz młody wyróżniający się saksofonista, uczeń ZSM w Tychach Albert Kopciara z akompaniamentem Tadeusza Barylskiego. Tegoroczna formuła koncertów pt. Mistrz i uczeń pozwoliła nam zestawić ze sobą dwa światy: dojrzałość i wiedzę oraz talent i brawurę młodych wykonawców. Warto zauważyć w tym miejscu, że między ostatnimi wykonawcami jest aż 60 lat różnicy wieku! Niemniej dla muzyki czas nie gra roli. Serdecznie zapraszamy już za półtora tygodnia.
Przedstawiamy Państwu informację o wykonawcach:
JULIAN GEMBALSKI, ur. w 1950 r. w Siemianowicach Śląskich. Edukację muzyczną
odbywał w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w
Katowicach, gdzie ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu prof. Wandy Uszok. Gry
organowej uczył się najpierw u organisty Katedry Chrystusa Króla w Katowicach, Stanisława
Kopernoka, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, w klasie
organów Henryka Klaji. Ukończył także Wydział Kompozycji i Teorii (dyplomy obu
specjalności z wyróżnieniem w 1975 r.). W 1978 r. odbył kurs mistrzowski u prof. Flor
Peetersa w Mechelen (Belgia) a w latach 1979-80 studiował w Paryżu, pod kierunkiem
Andre Isoir’a i Michela’a Chapuis (organy) oraz Jean’a Saint-Arroman (muzykologia).
Prowadzi ożywioną działalność artystyczną, naukową i pedagogiczną. Występował z
koncertami w całej Europie oraz w USA, nagrywał dla Polskiego Radia (m.in. seria
„Antologia Organów na Górnym Śląsku”, gdzie zarejestrował 90 organów regionu) i
telewizji. Nagrał ponad 50 płyt CD. Jest laureatem I nagród w konkursach improwizacji
fortepianowej w Gdańsku i Nowej Rudzie oraz improwizacji organowej w Weimarze, a także
wielu innych nagród, (m.in. nagrody „Orfeusza” XXXVIII Festiwalu „Warszawska Jesień”,
nagrody im. Wojciecha Korfantego, im. Stanisława Ligonia, nagrody Arcybiskupa
Katowickiego „Lux ex Silesia”, nagrody „Śląski Szmaragd” Biskupa Ewangelicko-
Augsburskiego, nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za wkład w ochronę zabytków;
odznaczony przez Papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”). Honorowy
Ślązak Roku, Honorowy Obywatel Miasta Sejny i Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego. Autor
prac z zakresu historii organów na Śląsku, problematyki ochrony i konserwacji organów
zabytkowych, a także projektant wielu instrumentów. Profesor Akademii Muzycznej w
Katowicach, gdzie do 2020 roku prowadził klasę organów i kierował Katedrą Organów i
Muzyki Kościelnej. W latach 1996-2002 był Rektorem swej macierzystej uczelni. Od wielu
lat jest też Archidiecezjalnym Wizytatorem Organów i Organistów. W 2004 roku założył
pierwsze w Europie Środkowej Muzeum Organów, a w 2008 – Archiwum Organologiczne.
ALBERT KOPCIARA
Urodziny 16.07.2010 r. w Tychach.
Uczeń klasy saksofonu w klasie mgr Roberta Czmoka w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w
Tychach.
We wrześniu 2017 r. rozpoczął naukę w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach,
w klasie saksofonu Roberta Czmoka.
Otrzymał nagrody i wyróżnienia, m. in.: I nagrodę wraz z zespołem Polifonia w XXX Jubileuszowym
Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży w Tychach (2021r), wyróżnienie w XV Ogólnopolskim
Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stafanii Woytowicz w Jaśle (2021r), I nagrodę w XIX
Mikołowskim Konkursie Interpretacji Instrumentalnej (2021r.), I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie
Saksofonowym w Łodzi (2021r), nagrodę Grand Prix w XII Ogólnopolskim Konkursie „Instrumenty
Dęte – Chełmno 2021” (2021r), I nagrodę w 1 Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Małopolska
2021 w Krakowie (2021r), III nagrodę w XII Konfrontacji Instrumentów Dętych w Nowym Targu
(2022r), wyróżnienie w IV Konfrontacjach Młodych Saksofonistów w ramach IV Małopolskiego
Festiwalu Saksofonowego (2022r), II nagrodę w XV Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych
Jupiter 2022 w Krakowie (2022r), II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Opus 2022
(2022r), I nagrodę w XIII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Jastrzębiu-Zdroju
(2022r), I nagrodę w XX Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie (2022r), II nagrodę
w XIV Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku (2022r), III Nagrodę w XXIX
Konkursie Instrumenty Dęte Drewno dla Najmłodszych w Dąbrowie Górniczej (2023r), I nagrodę w
2nd Lugano International Competition (2023r), I nagrodę w III International Gloria Artis Music
Competition in Vienna (2023r), I nagrodę w International Music Competition 2023 Brussels Grand
Prix Virtuoso (2023r), Stypendysta Prezydenta Miasta Tychy „Tyskie Orły” (2022r), Udział na nagraniu
płyty świątecznej w studiu Polskiego Radia (2023), Uczestnik wielu Warsztatów Saksofonowych
(zarówno klasycznych jak i jazzowych) oraz projektu Orkiestra podczas Europejskiego Forum
Saksofonowego we Wrocławu (2022r, 2023r).
Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
FOTORELACJA Z III KONCERTU MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ W KONIECPOLU W DNIU 08.10.2023 R.
8 października, wspaniałą improwizacją na temat pieśni ” Salve Regina”
w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego zakończyliśmy VII Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu – Mistrz i Uczeń. We wnętrzu koniecpolskiego kościoła pw. Trójcy Świętej, w jego doskonałej akustyce, usłyszeliśmy przepiękny recital organowy profesora Juliana Gembalskiego, jednego z najwybitniejszych polskich organistów, mistrza improwizacji. W trakcie trwania koncertu swoje mistrzowskie umiejętności zaprezentował również trzynastoletni uczeń klasy saksofonu Albert Kopciara . Ten niezwykle utalentowany chłopiec swoją grą zaczarował publiczność. Młodemu muzykowi akompaniował Tadeusz Barylski , utalentowany organista i pianista.  Koncert poprowadziła pani Agnieszka Szlacheta, która przybliżyła nam sylwetki kompozytorów jak i historię wykonywanych dzieł. Z pewnością osoby, które wzięły udział w koncercie wychodziły bogatsze o niepowtarzalne wrażenia muzyczne. Serdecznie dziękujemy wykonawcom i licznie zgromadzonej publiczności.Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

X Koncert dedykowany ś.p. Kamilowi Białuskiemu

Serdecznie zapraszamy na dziesiątą edycję koncertu dedykowanego
śp. Kamilowi Białuskiemu, byłemu studentowi Akademii Muzycznej
w Krakowie, wspaniałemu człowiekowi i świetnemu organiście.

16 maja 2023 r. o godz. 19 30 w Sanktuarium Jasnogórskim zabrzmi piękna muzyka organowa.  Zaprosiliśmy do wspólnego koncertowania najzdolniejszych studentów i absolwentów akademii muzycznych
z Polski.
W tym roku przy organach w bazylice jasnogórskiej zasiądzie czterech organistów młodego pokolenia, będą to: Jakub Kapała, Piotr Michalik, Mariusz Wycisk i Tadeusz Barylski. Wstęp wolny.

ZAMOŚĆ – 10.12.2022 r.

10 grudnia 2022 r. godz. 19.00 (sobota)

Monograficzny Recital Organowy Tadeusza Barylskiego w 200. rocznicę urodzin Césara Francka.

Koncert organowy, który będzie miał miejsce 10 grudnia w naszej parafii to wydarzenie niezwykłe. Tego właśnie dnia 200 lat temu urodził się Cesar Franck, Belg, który całe życie spędził w Paryżu i działał tam jako organista, pedagog, kompozytor i pianista. Cudowne dziecko już od chwili narodzin zachwycało ówczesny świat swoimi popisami fortepianowej techniki.

Na koncercie usłyszymy jednak utwory, dzięki którym sława Francka trwa po dzień dzisiejszy – utwory organowe. Będą to dzieła z jego trzech najwspanialszych zbiorów – Trzy utwory na wielkie organy, Pastorale z Sześciu utworów na organy oraz ostatnie dzieło kompozytora – Chorał a-moll ze zbioru trzech chorałów. Przy organach zasiądzie Tadeusz Barylski – absolwent dwóch Akademii Muzycznych: w Krakowie w klasie organów oraz w Katowicach w klasie fortepianu. Swoją pasję do muzyki rozwija właściwie we wszystkich kierunkach, jednak najważniejsza jest dla niego muzyka organowa. Muzyka Francka doskonale zabrzmi na organach w naszym kościele – organach w stylu francuskiego symfonizmu, którego kompozytor ten był prekursorem.

Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie.

 

VI festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Koniecpolu – III koncert

Zapraszamy na ostatni już koncert tegorocznego festiwalu. Przy organach Michał Duźniak z Katowic zabierze nas w podróż przez muzykę baroku po własne improwizacje w stylu klasycznym i modalnym. Organy zaprezentują się w całkiem nowej szacie brzmieniowej. Kto jeszcze nie był w Koniecpolu, warto żeby przyjechał na ten koncert. W drugiej części częstochowski kwartet smyczkowy wykona hity muzyki poważnej w aranżacji na dwoje skrzypiec, altówkę i wiolonczelę. To trzeba usłyszeć. Niedziela o godzinie 18!!

MUZYCZNE PODRÓŻE – IV koncert

9 października 2022 r. zapraszamy na koncert do Pilicy wszystkich melomanów, fanów historii i architektury.  Koncert w Kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty wieńczy cykl koncertów organizowanych przez Stowarzyszenie Fiori Musicali pod nazwą Muzyczne Podróże 2022.

Zadanie, pn. Muzyczne Podróże 2022, jest dofinansowane ze środków budżetu Województwa Śląskiego.

 

Przy wypełnionym melomanami kościele w Pilicy zakończyliśmy tegoroczny cykl Muzyczne Podróże 2022. Cykl współfinansowany ze środków samorządu województwa śląskiego miał za zadanie organizację koncertów muzyki organowej i kameralnej w małych miejscowościach na północnym wschodzie województwa śląskiego. Koncerty odbyły się w Szczekocinach, Ogrodzieńcu, Leśniowie i Pilicy. Publiczność dopisała, pogoda dopisała, muzycy zaprezentowali się znakomicie. Powyżej krótka fotorelacja z wczorajszego koncertu, w którym wystąpił prezes naszego stowarzyszenia i pomysłodawca cyklu Tadeusz Barylski oraz gościnnie Małgorzata Barylska na skrzypcach. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację zadania, patronom medialnym i lokalnym duszpasterzom i organistom. Do zobaczenia za rok 🙂